Teklif Formu
+90 212 438 42 06
info@taksimdanismanlik.com

Estetik Cerrahi Hizmetler TS EN 16372 Belgesi

Estetik Cerrahi Hizmetler TS EN 16372 Belgesi 

 

2007 yılından bugüne tüm Türkiye’de 4000’den fazla kuruluşa denetim ve belgelendirme hizmeti veren Taksim Danışmanlık, TS EN 16372 Estetik Cerrahi Hizmetler belgesi alma süreçlerinizde de siz değerli sağlık kuruluşlarımızın yanındadır.

Klinik estetik uygulamalardaki gereklilikleri ve fiziksel görünümlerini değiştirmek isteyen hastaların ameliyat hizmetlerini kapsayan Estetik Cerrahi Hizmetler TS EN 16372 Belgesi, Avrupa Standardizasyon Komitesi’nin (CEN) ilgili standardına uyum çerçevesinde yayınlanmıştır. Bu standart, tüm estetik hekimlerince verilen klinik tedaviler için işlem öncesini, uygulanma anını ve sonrasını ilgilendiren; etik çerçeve ve genel ilkeleri de kapsayan öneriler sağlar. Diş hekimliği işlemleri, rekonstrüktif cerrahi işlemler ve cerrahi işlem gerektirmeyen estetik tıbbi işlemler bu standardın kapsamı dışındadır.


Estetik Cerrahi Hizmetler TS EN 16372 Alma Şartları

 

Estetik Cerrahi Hizmeti veren işletmenize TS EN 16372 belgesi almak için aşağıda kısaca özetlenen şartları eksiksiz yerine getirmeniz ve bunu ilgili kurum nezdinde ispatlamanız gereklidir. İşletmeniz için şartları mevzuata uygun hale getirme ve belge alma süreciniz boyunca uzman danışmanlık kuruluşuyla çalışmak işinizi kolaylaştıracak, belgelendirmeyle ilgili tüm prosedürü hızlandıracak ve operasyonel giderlerinizi azaltacaktır.

Konuyla ilgili tüm sorularınız için dilerseniz bize hemen ulaşabilir ya da online teklif formunuzu doldurabilirsiniz.


1- Personel ve yeterlilikler

Estetik Cerrahi Hizmeti veren tesisin klinik veya idari yetkilileri, sorumlulukları altında çalışan personelin gerekli yeterliliklerini saptayacak; aldıkları eğitimler, kazandıkları beceriler ve tecrübeler doğrultusunda yeterliliğini garanti edecek; ek yeterlilikleri kazandırmak için faaliyete geçerek ve bu faaliyetlerin etkili olup olmadığını değerlendirecek; yeterlilik kanıtı olarak ilgili belgeleri muhafaza edecektir.
Tesiste hizmet vermek için başvuran tüm profesyonellerin mesleki referanslarını, sertifikalı eğitimlerini ve yasal sicil kayıtlarını kontrol etme görevi, klinik yöneticisinin veya idari yetkilinin sorumluluğunda olacaktır.

2- Yönetim ve hastalarla iletişim

Tesis, hasta bilgisinin gizliliğini koruma konusunda açık, anlaşılır bir gizlilik politikasına sahip olacak ve bu politika birlikte hareket eden tıp dâhil tüm iş ortakları ve tüm personel tarafından iyi bilinecektir.
Finansal teşvikler, hastaları danışmaya ya da birincil veya tümleşik estetik cerrahi işlemler yaptırmaya ikna etmek amacıyla kullanılmayacak, ekonomik hususlar hasta güvenliğinin önüne geçmeyecektir.

Konsültasyon sürecinde hastalara işlemin olası etkileri, sınırlamaları ve komplikasyonları hakkında, mümkün olan tüm kaynaklarla anladıkları dilde açıklama yapılacak; tarafsız yazılı bilgilendirilme verilecektir. Hekim, ücrete tabi konsültasyon sırasında tarafsız objektif tavsiye verecektir.
Vazgeçme kuralları ödeme yapılmadan önce hastaya açıkça belirtilecek, vazgeçme “bekleme süreci” döneminde gerçekleşmiş ise ve herhangi bir ön ödeme yapılmışsa, işlem ücretlerinin tamamının geri ödemesi?yapılacaktır. İlave düzenlemeler hekimin/kliniklerin takdirinde olacaktır. Uygulamayı yapacak hekimin kimliği ve yeterlilikleri tüm dokümanlarda ve hastalarla yapılan tüm iletişimlerde hiçbir şüpheye ve belirsizliğe meydan vermeksizin açıkça görünür olacaktır.
İlk konsültasyon, mutlaka estetik cerrahi işlemi üstlenmeyi planlayan hekim ile yapılacaktır. Konsültasyon sürecinde yer alan diğer tüm profesyonel görevlilerin isimleri, uzmanlıkları, yeterlilikleri ve bu işlemlerdeki rolleri hastaya açıklanacaktır. Hemşireler ve kozmetik danışmanlar cerrahi?riskleri,?teknikleri ve sonuçları değerlendirmek ve tartışmak üzere ne eğitime alınmalı ne de güvence vermelidir.

İlk konsültasyon şu adımları içermelidir:

- Hastanın genel sağlık durumunun değerlendirilmesi,
- Özel estetik kaygıları araştırma,
- Hastanın ruh sağlığının / psikolojik durumunun değerlendirilmesi,
- Hastanın beklentilerinin değerlendirilmesi,
- İlgili kan testlerinin istemi,
- Diğer ilgili araştırma istemleri,
- Hastanın durumunun tercihen ASA (Amerikan Anestezist Birliği) sınıflandırmasına göre değerlendirilmesi,
- İlgili tıp meslektaşlarıyla iletişim kurmak için istem.

Hekim, gerçekleştirdiği işlemler, kullandığı cihazlar ve ilgili güvenlik hususları üzerine yasal ve bilimsel literatür hakkında bilgi sahibi olmalıdır. İşlem ve cihazların sonuç göstergeleri hakkında hastayı bilgilendirmelidir. Anlaşılabilir, uygun zamanlı, doğrulanabilir,?açık/net,?eksiksiz,?güvenilir ve yanıltıcı olmayan bilgi sağlamalıdır. Olası olumlu ve olumsuz sonuçlar, seçenekler ve maliyet bilgilerini de içeren konular hakkında bilgi vermelidir. Cihaz veya implantın kullanılacağı durumlarda alternatiflerin seçiminde objektif ve şeffaf bilgi sunmalıdır.
İlk görüşme zamanından estetik cerrahi işlemi uygulanacak güne kadar devam eden “izin verme” sürecinin çoğu ameliyat günü öncesinde tamamlanmalıdır. Hekimler, tartışmaların ve hastaya verilen bilgilerin her ikisinin de kaydını tutmalı; her iki taraf komplikasyon metinlerini imzalamalıdır.
18 yaşın altındaki hastalar için estetik cerrahi işlemleri istisnai bir durum kabul edilecek, bu kişilere yapılacak işlem öncesinde hastanın ve/veya ebeveynin veya velilerinin anlayacağı biçimde klinik ya da psikolojik açıdan gerekli olduğu yerlerde izin belgesi yasal bilgilendirme formunda sağlanacaktır. Ebeveynin veya velilerin her birinin yazılı mutabakatı zorunlu olacaktır.

3- Tesisler ve birimler

Tıbbi yönetici, tesisin yönetiminde ve günlük rutin işinde aktif şekilde rolü olan tıp doktoru olmalıdır. Tüm çalışanlar iş ve faaliyetler için gereklilikleri karşılayan programla uygun şekilde eğitilmiş olmalıdır. Beceriler periyodik olarak, tercihen her yıl yenilenmelidir.
Hasta bakımı ile doğrudan ilgilenen tüm sağlık personeli, estetik cerrahi işlemlere ilişkin spesifik acil durumlar ve İleri Kardiyak Yaşam Desteği (ACLS) konularında eğitilmelidir. Bütün personelin çalışma uygulamalarını, sorumluluklarını ve iş tanımlarını belirleyen talimatlar olmalıdır.
Hasta dosyalarını saklamak için özel tesisler ve çalışma alanları olmalı, dosyalar özel odalarda ve sadece yetkili kişilerin erişimine açık yerlerde muhafaza edilmelidir. Tıbbi kayıtlar, yasal olarak belirlenen yıl boyunca ve en az 10 yıl saklanmalıdır.
Tüm tesis, tesis içindeki tıbbi malzeme ve cihazlar, ortak veya ayrılmış alanlar, tesisin dışarıyla bağlantı alanları dâhil mimari yapılar ilgili mevzuata uygun hale getirilmelidir.
 


Neden Taksim Danışmanlık?

 

2007 yılından bu yana Türkiye’nin her köşesinde birçok tıbbi kuruluşa profesyonel destek sağlıyoruz. Uzman kadromuzla kurumsallaşmayı hedefleyen her firma için Kalite Yönetim Sistemleri, Sosyal Uygunluk, Kişisel Verilerin Korunması, İş Sağlığı ve Güvenliği alanlarında danışmanlık, denetim, gözetim, eğitim ve belgelendirme hizmetleri sunuyoruz. ISO 500 listesindeki firmalarla kurduğumuz uzun soluklu iş ortaklıklarımızın verdiği deneyimden sizler de faydalanmak isterseniz Bize Ulaşın linkindeki formu hemen doldurun, sizi arayalım. TS EN 16372 belgenizi en kolay şekilde almanız için yanınızda olalım.

 

Bizi Takip Edin :
Bize Ulaşın
  • Beylikdüzü OSB mah. Mermerciler Sanayi Sit. 3. Cad. No:8 Corner Office K:3 D:53 Beylikdüzü / İstanbul
  • Telefon : +90 212 438 42 06
  • Oud Metha Offices, 1st Floor, Block B Healtcare City Dubai, UAE
  • Telefon : +90 850 888 85 71
  • Fax : 0212 438 42 07
  • info@taksimdanismanlik.com

Ne Aramıştınız ?