Yakuplu Mah.Hürriyet Bulvarı No:45/7 Beylikdüzü - İSTANBUL

Atex Belgesi Nasıl Alınır?

R

usya’da, patlama korumalı ekipmanların GOST R patlama dayanıklılık standartlarına uymaları gerekmektedir. Rusya patlama dayanıklılık standartları, Avrupa ATEX 95 ve ATEX 137 Direktifleri ve ilgili EN’nin (Avrupa Normları) yanı sıra IEC standartlarıyla uyumlandırılmışlardır. Rusya, IECEx uluslararası belgelendirme sisteminin üyesidir. Rosstandart tarafından akredite edilen SGS, Rusya kanunlarının öngördüğü GOST R Patlama Dayanıklılığıyla İlgili Uygunluk Belgelerini verme yetkisine sahiptir. Değerlendirme prosedürü teknik dokümantasyonun incelenmesini, numunelerin akredite laboratuvarlarda test edilmesini, fabrika denetimlerini ve inceleme ziyaretlerini kapsayabilir. Ekipmanın ATEX, UL, FM veya CSA standartlarına göre belgelendirilmiş olması durumunda, GOST R Patlama Dayanıklılığıyla İlgili Uygunluk Belgesini almak için gereken doğrulama süreci laboratuvar testleri olmaksızın doküman incelemeleriyle sınırlı olabilir. IECEx belgelendirmesine sahip ekipmanlar için süreç daha da basittir.

Kuzey Amerika pazarına giriş, ilgili ekipman emniyet gereklilikleri uyarınca ilgili onaylara tabidir. IECEx uluslararası sisteme uygun olan, ancak özel Kuzey Amerika Bölge Sistemiyle (NEC 500) tamamen uyumlu olmayan Bölgelendirilmiş Alanlarda (NEC 505) kullanılacak ekipmanlar için temel olarak kabul edilebilir.

Uygunluk değerlendirmesi için çeşitli prosedürler vardır. Özellikle Avrupa’da, ATEX Ürün Direktifi (Ekipman Kategorisine göre) ilgili riskin şiddetine dayalı olarak farklı prosedürler öngörmektedir. ATEX Ekipmanları için özel Avrupa tanımlama sembolü (altıgen içinde biçimlendirilmiş Ex) hem belgeli hem de belgesiz ekipmanlarda kullanılmaktadır.

Dökümanlar