Yakuplu Mah.Hürriyet Bulvarı No:45/7 Beylikdüzü - İSTANBUL

ISO 9001:2015 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi

I

SO BELGESİ NEDİR? Diye sormaya başladıysanız mutlaka bu makaleyi okuyun.

ISO Belgesi ilgili kuruluşun ürün veya hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir yönetim sistemine (kalite, çevre, gıda, iş sağlığı vb) uygun olarak sevk ve idare edilen bir yönetim anlayışının sonucunda ortaya konduğu ve dolayısı ile kuruluşun ürün ve hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlandığını belirler.

ISO 9001 Belgesi ise etkin bir kalite yönetim sistemini tanımlayan bir standarttır. Yani müşteri odaklılığı gösteren müşteriye hizmet verirken gerçekleştirilen süreçlerin sürekli iyileşmesini ve bunun tam kalite güvencesini sağlayan ve dönemsel olarak da kontrolünün sağlandığını gösteren bir yönetim sistemi modelidir. Bu standart uygulandığında illa belgelendirilmesi de zorunlu değildir, burada en önemli nokta kalite yönetim sistemi prensiplerinin tam olarak uygulaması, firmanın ve tabii ki müşterilerinin menfaatlerinin korunması çok önemlidir. ISO Belgesi aslında tanımadığımız ve sistemini görmediğimiz bir firmanın bu kalite standardını uyguladığı ve yetkili bir kurum tarafından denetlendiğinin göstergesi (Show) kısmıdır. Diğer taraftan firma dışından bağımsız bir kurumun temsilcisinin (bir başdenetçinin) sizi tarafsız olarak denetlemesi ve sisteminize kanıtlarla gözlem veya tavsiyelerde bulunarak katkıda bulunması anlamına gelir.

Yani denetlenme ve belgelendirmenin 2 önemli amacını gözardı etmemek gerekir, birincisi diğer tüm taraflara uygulamalarınızı kanıtlamak, ikincisi bağımsız bir denetçi tarafından sisteminizi belirli aralıklarla gözden geçirmek.

ISO standartlarının hepsi, Uluslararası Standardizasyon Örgütü (International Organization of Standardization–IOS) tarafından geliştirilir ve güncellenerek yayınlanır. Ancak bu örgüt bir belgelendirme kuruluşu değildir, üstelik her belgelendirme yapan kuruluş da ISO Örgütüne bağlı değildir. Belgelendirme yetkisi akreditasyon  (yetkilendirme) kurumlarınca yapılır. Yani  Belgelendirme şirketlerini, yetkilendirme yetkisi üye ülkelerin akreditasyon kurullarına verilmiştir. Türkiye’deki akreditasyon yetkisi TÜRKAK’a verilmiştir. TÜRKAK bir belgelendirme kuruluşunu denetlerken aynen firmaların kullandığı yönetim sistemi standartları gibi bir standart varlığına göre denetim yapar. Örneğin; Belgelendirme Kuruluşunun Belgelendirme için ISO 17021, gözetim (muayene) için ISO 17020 standartlarına uyması gerekir.

Bir kuruluşun ISO belgesi alacak bir firmayı denetleyerek ISObelgelendirmesi yapabilmesi için ISO 17021 kurallarına dayanan bir sistem kurmuş olması ve oradaki kurallara göre denetçi ataması zorunludur. Unutmamak gerekir ki ISO 17021 Belgelendirme Kuruluşları için bir yönetim sistemi standardıdır ve belgelendirme kuruluşlarının müşterilerinden kat kat daha hassas bir denetim geçirmesi anlamına gelir. Yani günün birinde ISO Belgesi veren firmalardan olmak istiyorsanız; deneyimli bir denetçi kadronuzun ve ISO 17021 Standardının firmanızda uygulanıyor olması gerekir.

Günün birinde firmanıza bir kalite sistemi kurmak ve iso belgesi almak istiyorsanız; iso belgesi fiyatı aramaktan ziyade çalışacağınız danışman ve denetim kuruluşlarının yeterliliklerine bakmanızda son derece fayda var. Genellikle; müşterilerimizden;“X” Kuruluşuna para ödedim ama hizmet alamadım… şimdi telefonlarımıza çıkmıyor… (Genellikle eli çantalı, sadece bir web sitesi olan danışman modelinde rastlanan şikayetler…

-“X” Kuruluşuna para ödedim belgem bir türlü gelmedi…

-“X” Kuruluşu bana yanlış belge aldı, işime yaramıyor…

– Belgem kargo ile geldi, hiç çalışma yapılmadı…

Benzeri bir yığın şikâyet alıyoruz.

Bu hataları yaşamamak için hizmeti satınalırken sözleşmede size nasıl bir hizmet sunulacağı, projenin aşamaları, danışman ve denetçi havuzundaki şahısların adları ve mümkünse bu konudaki tecrübeleri, belgelendirmeyi yapacak kuruluşun akreditasyonun varlığı, ama en önemlisi de sektörünüzde bu firma ile daha önce başarılı bir proje gerçekleştirmiş bir referans öğrenmeniz firmanızın lehine olacak, sizi türlü danışman buhranından kurtaracaktır.

ISO Belgesi sorgulaması yapmak veya bir firmanın iso belgesini gerçekten alıp almadığını ediyorsanız; belgelendirme kuruluşlarının web sitelerinden “iso belgesi alan kuruluşlar” sayfasından arama yapabilirsiniz.

ISO Belgesi nerden alınır diye merak ederseniz de güçlü referansları olan bir danışmanlık kuruluşundan destek alabilirsiniz. Kalite yolculuğunuzda ve belgelendirme duraklarınızda doğru firmalarla karşılaşmanız dileği ile…

Dilek ÇIRAK

Genel Müdür