Yakuplu Mah.Hürriyet Bulvarı No:45/7 Beylikdüzü - İSTANBUL

SRC Belgesi

S

RC belgesi standart ehliyet belgesi sahiplerinin, ticari maksatla araçlarını kullanabilmeleri için Ulaştırma Bakanlığından alınması gereken bir mesleki yeterlilik belgesi türüdür.

5 Çeşit SRC Belgesi Bulunmaktadır :

  • Src 1 Belgesi : Uluslararası yolcu taşımacılığı yapan şoförlerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.
  • Src 2 Belgesi : Yurtiçi yolcu taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.
  • Src 3 Belgesi : Uluslararası yük ve eşya taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.
  • Src 4 Belgesi : Yurtiçi yük ve eşya taşımacılığı yapanların alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir.
  • Src 5 Belgesi : Tehlikeli madde ve atıkların taşınmasında kullanılan araçların sürücülerinin sahip olmak zorunda olduğu mesleki yeterlilik belgesidir.
SRC Belgesi Almak İçin Başvuru Şartları
  1. SRC belgesi alabilmek için başvuru esnasında muafiyetli veya kurslu olma durumunuza göre işlem yapılır.
  2. Bakanlığın belirlediği kriterlere göre 25 şubat 2003 den önce ehliyet sahibi olanlar sınava ve kursa girmeden SRC belgesi alabilirken bu tarihten sonra ehliyet alanlar ise kurs hizmeti yolu ile eğitim aldıktan sonra, ardından yapılacak sınavda başarı elde etmeleri halinde SRC belgelerini alabilirler.
  3. 25 şubat 2003 den önce ehliyet sınıfı B olanlar SRC 2 ve SRC 4, C-D sınıfı ehliyeti olanlar SRC-2,SRC-3,SRC4 belgelerine başvuru yapabilirler. Bu tarihten önce ehliyet sınıfı E olanlar ise SRC-1, SRC-2, SRC-3, SRC-4 belgelerinden istediğini alabilirler.
  4. 25 şubat 2003 den önce B sınıfı ehliyet sahibi olanlardan ise yine bu tarihe kadar en az 90 günlük sigorta veya bağ-kur primlerinin ödenmiş olması gerekmektedir. 65 yaşından gün almış olanlar src belgesi başvurusu yapamazlar.
  5. Yukarıda bahsettiğimiz şartları sağlayamayan sürücüler kursa gitmek zorundadır. Toplam 30 saatlik bir ders programına katılan kursiyerlerin bakanlığın belirlediği sınav takvimine göre yapılacak sınavdan %60 başarı sağlamaları gerekmektedir. Sınav toplamda 50 soru üzerinden yapılmakta olup 30 soruya doğru cevap verenler SRC BELGESİ almaya hak kazanırlar.
SRC BELGELERİ HAKKINDA SSS

Ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan sürücülere (kamyon, kamyonet, otobüs, minibüs, taksi vb) araç kullanıcılarına (sürücülerine) Ulaştırma Bakanlığı Gazi Üniversitesi tarafından verilen mesleki yeterlilik belgesidir.

SRC Belgesi Sorgulama, ulaştırma bakanlığı gazi üniversitesi projesi (ubgup) sayfasından ve e-devlet şifresi ile yapılmaktadır. Eğer src belgeniz gelmedi ise sorgulama için bizi arayabilirsiniz.
http://ubgup.gazi.edu.tr/Default2.aspx

SRC Harçları 2012 60 TL (muafiyet/sınav harcı) içindir.

SRC Sınavına giriş için eğitim aldığınız kurumdan veya Gazi Üniversitesi UBGUP sayfasından edinebilirsiniz. Eğer SRC Başvuru veya sınavı için takıldığınız aksayan konular varsa uzmanlarımızdan ayrıntılı ve ücretsiz danışmanlık alablirsiniz. Bunun için iletişim bölümündeki formu doldurmanız yeterlidir.

Bununla ilgili soru cevaplar ve eğitim slaytlarımız çok yakında bu sitede yayınlanacaktır.

SRC Sorgulama e-devlet şifrenizle UBGUP Sayfasından veya uzmanlarımız tarafından yapılır.

SRC Sınav Sonuçları eğitim alınan kurumlar aracılığı ile öğrenilebilir.

SRC Belgesi Kurs Fiyatlarımız 300 TL + KDV dir. (Sınava girerken 60 TL Sınav harcı) tarafınızdan yatırılacaktır.

SRC Belgesi Muafiyet Ücretimiz 70 TL + Harç Bedeli 60 TL dır. (Vergi + KDV Hariçtir) SRC Eğitim Ücretimiz ise 300 TL dır. (SRC Sınava giriş harcı 60 TL + KDV hariçtir.)

SRC Başvurusu firmamızdan yapılmaktadır. Ayrıntılı bilgi için Fatma Aşan 0532 477 64 38 den bilgi alabilirsiniz.

Yurtiçi yük (eşya,kargo) taşımacılığı yapan sürücüler SRC 4 Yük taşıma ile ilgili SRC belgesi almak zorundadırlar.